Obecnie wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, a ich praca wymaga przyjmowania wymuszonej pozycji przy komputerze. Jest to jedna z przyczyn, dlaczego ból kręgosłupa staje się coraz bardziej powszechnym problemem. Kiedy schorzenie zaczyna się pogłębiać, czasami konieczny jest specjalistyczny zabieg. W wielu przypadkach można jednak zastosować bezoperacyjne leczenie bólu kręgosłupa. Jakie są możliwości?

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Czym może być spowodowany ból kręgosłupa?

  • Ból mechaniczny – wynika z obciążenia kręgosłupa na przykład w wyniku pogłębiającej się wady postawy, złego ustawiania ciała czy przeciążeń. Przeważnie dolegliwości nasilają się podczas ruchu.
  • Ból zapalny – pojawia się w wyniku chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Często można złagodzić objawy poprzez wprowadzenie delikatnej aktywności fizycznej.
  • Ból neuropatyczny – powstaje w układzie nerwowym przez uszkodzenie lub ucisk. Przyczyną może być na przykład przepuklina krążka międzykręgowego.
  • Ból traumatyczny – jest nieco podobny do bólu mechanicznego. Wywołują go urazy mechaniczne, takie jak upadki czy kontuzje. Wiąże się z ograniczeniami ruchu i często towarzyszy mu obrzęk.
  • Ból pochodzący od mięśni – wynika ze skurczów, nadmiernego napięcia mięśni czy przeciążenia. Zwykle ból nasila się podczas wykonywania konkretnych ruchów.

Diagnostyka i leczenie bólu kręgosłupa

Jak wyeliminować ból kręgosłupa? Leczenie rozpoczyna się od odpowiedniej diagnostyki. Pierwszym krokiem jest wywiad medyczny, podczas którego lekarz ustala z pacjentem między innymi charakter bólu, lokalizację, czas trwania czy potencjalną przyczynę.

W następnej kolejności specjalista sprawdza zakresy ruchu i przeprowadza bania. W uzasadnionych przypadkach lekarz zleca badanie obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny bolącego odcinka kręgosłupa bez kontrastu. Pozwala to ustalić źródło bólu, którym może być na przykład przepuklina jądra miażdżystego kręgosłupa lędźwiowego uciskająca korzeń nerwowy i powodująca rwę kulszową. Częścią diagnostyki mogą być też badania laboratoryjne krwi, które stosuje się szczególnie w przypadku podejrzenia infekcji lub stanu zapalnego.

Czasami, kiedy zmiany w obrębie kręgosłupa są duże, konieczne jest przeprowadzenie operacji, która ma na celu poprawę sprawności. W wielu przypadkach jest jednak możliwe bezinwazyjne lub mniej inwazyjne leczenie kręgosłupa. W dużej mierze zależy to od przyczyny bólu. Czasem wystarczy jedynie zmiana stylu życia lub wdrożenie konkretnych ćwiczeń, aby znacząco poprawić jakość swojego funkcjonowania.

W konkretnych przypadkach skuteczna może być fizjoterapia, która obejmuje szeroki wachlarz technik, takich jak masaże, ćwiczenia rehabilitacyjne, terapia manualna oraz zabiegi z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego. Ma ona na celu wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych, poprawę elastyczności oraz złagodzenie bólu.

Bezoperacyjne leczenie kręgosłupa może polegać także na przykład na zastosowaniu bardzo precyzyjnego specjalistycznego zastrzyku przeciwzapalnego, przez niektórych zwanego blokadą. Odbywa się ona poprzez wprowadzenie leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego bezpośrednio w miejsce bólu, pod kontrolą fluoroskopii lub USG, co może przynieść nawet całkowitą ulgę, często bez nawrotu bólu. Jest to metoda mogąca pomóc pacjentom, którzy cierpią na przewlekły ból kręgosłupa spowodowany np. przepukliną dysku czy zwyrodnieniami stawów międzykręgowych.

Profesjonalne leczenie kręgosłupa w Warszawie

Jako specjalista od leczenia bólu kręgosłupa w Warszawie, moim celem jest przywracanie pacjentom sprawności i możliwości funkcjonowania bez codziennego dyskomfortu. W swojej pracy korzystam z nowoczesnych metod leczenia, takich jak skuteczne blokady kręgosłupa. Wykonuję zastrzyki nadtwardówkowe, które w większości przypadków przyczyniają się do zmniejszenia obrzęku oraz zapalenia wokół przepukliny kręgosłupa, a co za tym idzie – zmniejszenia lub nawet całkowitego ustąpienia ucisku i bólu.

Mam indywidualne podejście do pacjentów, którzy są dla mnie ludźmi, a nie przypadkami. Zabiegi i konsultacje wykonuję w moim prywatnym gabinecie w Warszawie na ulicy Kluczborskiej 9.

 

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Physical Medicine and Rehabilitation - tytuł uzyskany w USA

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.