Operacje kręgosłupa to poważne, a zarazem często wykonywane zabiegi. W większości przypadków znacznie poprawiają one komfort życia pacjentów. Zdarza się jednak, że po operacji kręgosłupa przestrzeń nadtwardówkowa nadmiernie włóknieje, czyli wytwarzają się blizny, które mogą być przyczyną dyskomfortu czy nawet bólu. Jak się je diagnozuje oraz jak przebiega leczenie?
Co to są adhezje kręgosłupa?
Adhezja oznacza przyleganie lub przylepianie się czegoś. W kontekście medycznym są to zrosty lub blizny, które mogą powstać praktycznie wszędzie. Po operacji kręgosłupa czasem w środku powstają blizny. Mogą one powodować drażnienie korzeni nerwu kulszowego, a w rezultacie dolegliwości bólowe. Adhezjami kręgosłupa nazywa się więc włóknienie w przestrzeni nadtwardówkowej kręgosłupa, które może powodować drażnienie nerwów oraz związany z tym ból.
Blizny wewnętrzne po operacji kręgosłupa – przyczyny
Adhezje pojawiają się najczęściej po przeprowadzonych zabiegach. Zdarzają się one również po udanych operacjach, kiedy włókna się regenerują. Przyczynami pojawienia się zmian bliznowatych wewnątrz kręgosłupa mogą być także między innymi: urazy, zapalenia, choroby nowotworowe, promieniowanie, chemioterapia.
Zrosty kręgosłupa – objawy
Jakie mogą być objawy powodowane bliznami wewnętrznymi po operacji kręgosłupa?
- Ból w okolicy operowanej,
- Elektryczny, rwący ból promieniujący do nogi
- Pogorszenie czucia
- Ograniczenie zakresu ruchu.
Diagnoza zrostów kręgosłupa
Diagnostyka w przypadku podejrzenia zrostów kręgosłupa rozpoczyna się od wywiadu medycznego. Lekarz pyta między innymi o charakterystykę bólu, jak długo on występuje oraz o historię chorób. Przeważnie wykonuje się rezonans magnetyczny ze środkiem kontrastowym, który jest w stanie wyraźnie pokazać zrosty. Kontrast zazwyczaj pomaga w odróżnieniu tkanki bliznowatej od innego rodzaju zmian. W ten sposób najłatwiej jest rozpoznać, z jakiego rodzaju strukturami mamy do czynienia.
Leczenie zrostów w kręgosłupie
Lekarze starają się unikać zrostów już na etapie przeprowadzania operacji. Korzystanie z nowoczesnych metod wykonywania zabiegów sprawia, że tworzone są mniejsze otwory, występuje mniej obfite krwawienie i w rezultacie zmniejsza się prawdopodobieństwo pojawienia się blizn wewnętrznych.
Jeśli jednak dojdzie już do powstania zrostów w kręgosłupie, istnieje kilka sposobów na ich wyleczenie. Część z nich skupia się na eliminowaniu przyczyny, a inne na zmniejszaniu dolegliwości bólowych. Dobór odpowiedniej metody zależy jednak od konkretnego przypadku i jest dostosowywany przez lekarza.
- Ponowna operacja – w niektórych przypadkach, kiedy zrosty i ucisk są bardzo duże, zalecane jest powtórzenie operacji. Nie gwarantuje to jednak trwałej poprawy, gdyż blizna może utworzyć się po raz kolejny.
- Radiofrekwencja pulsacyjna – polega ona na tym, że w okolice drażnionego nerwu wprowadza się specjalną igłę, która jest elektrodą. Wykorzystuje się tu ciągły prąd o częstotliwości radiowej, który ogrzewa podrażniony przez bliznę nerw, zakłócając w ten sposób sygnały bólowe. W rezultacie powoduje to zmniejszenie wrażliwości na ból.
- Adhezjoliza – polega na wprowadzeniu specjalnego cewnika do kręgosłupa i podaniu przez niego hialuronidazy, czyli enzymu rozkładającego kwas hialuronowy w skórze. Ma to pomóc w rozpuszczeniu blizny.
- Stymulator rdzenia kręgowego – jest to implant, który powoduje maskowanie bólu poprzez delikatne impulsy elektryczne. W tej metodzie żadne nerwy nie są uszkadzane, a pacjent zamiast bólu może odczuwać mrowienie.