Ból może być objawem wielu chorób. Za ból kręgosłupa często podpowiada zwyrodnienie kręgosłupa oraz dyskopatia. Przepuklinę kręgosłupa może powodować:
- rwę kulszową,
- rwę barkową
- lub rwę udową.
Częstą chorobą stawów jest zwyrodnienie stawu biodrowego i zwyrodnienie kolana. Wśród bólów głowy najczęstsza jest migrena, napięciowe bóle głowy oraz ból z tyłu głowy.
Ból kręgosłupa lędźwiowego często jest związany ze zwyrodnieniem stawów międzywyrostkowych oraz dyskopatią lędźwiową, głównie na poziomie L5 S1. Ból pleców na dole może mieć jednak wiele przyczyn, wśród których częste jest zapalenie stawów krzyżowo biodrowych.
Ból pośladka może mieć wiele przyczyn, wśród których częsta jest entezopatia guza kulszowego oraz zespół mięśnia gruszkowatego.
Rwa kulszowa, udowa lub barkowa, zwana również zapaleniem korzonków nerwowych jest często spowodowana przez przepuklinę kręgosłupa. Głównym objawem rwy jest ból promieniujący do nogi lub ręki. W przypadku rwy kulszowej dochodzi do zapalenia nerwu kulszowego, a ściślej do zapalenia znajdujących się w kręgosłupie jego korzeni. Bezoperacyjne leczenie przepukliny kręgosłupa w ogromnej większości przypadków umożliwia szybki powrót do zdrowia. Polega ono na podaniu do kręgosłupa precyzyjnych zastrzyków na rwę kulszową, czyli nowoczesnych blokad kręgosłupa oraz wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń na rwę kulszową. Takie leczenie jest prowadzone przez dobrego lekarza od kręgosłupa. Dzięki odpowiedniemu leczeniu najczęściej przepuklina kręgosłupa może się cofnąć.
Dyskopatia to choroba dysków, która może prowadzić do wypukliny (np. tzw. bulging disc) lub przepukliny kręgosłupa. Przepuklina może wywierać ucisk na worek oponowy kręgosłupa lędźwiowego lub szyjnego. Objawem dyskopatii jest też dehydratacja krążków międzykręgowych. Uszkodzenie dysku może prowadzić do zmian w przylegających do nich kręgach, co objawia się w rezonansie magnetycznym jako zmiany typu Modic.
Ucisk na korzenie nerwowe jest częstą przyczyną bólu. Zespoły korzeniowe w kręgosłupie lędźwiowym i szyjnym mają wiele przyczyn, wśród których najczęstsza jest dyskopatia oraz zwyrodnienie kręgosłupa.
Punkty spustowe to bolesne grudki, zgrubienia lub pasma w mięśniach. Ich objawem jest też nadmierne napięcie mięśni. Punkty spustowe często pojawiają się na górze pleców i są częstą przyczyną bólu pod łopatką.
Ból głowy to często migrena. Charakterystyczny dla niej jest pulsujący ból głowy po przewianiu, przeważnie w lewej lub prawej skroni i w okolicach oka. Bólowi towarzyszą nudności i wymioty. Napięciowy ból głowy ma charakter obręczy i tępego ucisku. Ból z tyłu głowy może promieniować do przodu i być bardzo uciążliwy. Często jego przyczyną są zmiany w kręgosłupie szyjnym lub w okolicach przyczepów mięśni do czaszki.