Prawidłowo wykonywane ćwiczenia na siłowni w połączeniu z rozciąganiem i ćwiczeniami aerobowymi polepszają siłę oraz ogólny stan zdrowia psychofizycznego.
Wpływ siłowni na organizm
Mięśnie
Wzmacnianie mięśni stabilizujących kręgosłup ma istotne znaczenie dla zachowania prawidłowej postawy ciała. Ważne jest, aby siła i masa mięśniowa była rozwinięta harmonijnie. Dla zdrowia najbardziej istotna jest siła mięśni proksymalnych takich jak mięśnie brzucha, grzbietu, pośladków oraz ud. Ćwiczenie jedynie niektórych partii mięśni takich jak ramiona, barki, klatka piersiowa prowadzi do złej postawy, zaburzonej biomechaniki co może powodować kontuzje i zespoły bólowe.
Układ nerwowy
Jeśli posłużymy się analogią między organizmem człowieka, a samochodem to mięśnie możemy nazwać jego silnikiem, natomiast układ nerwowy stanowiłby tu układ zapłonowy i komputer. To od sprawnego układu nerwowego zależy siła uzyskana z mięśni, oraz ich koordynacja. Tak jak z silnika o takiej samej pojemności możemy wykrzesać różną moc w zależności od ustawień komputera, tak mięśnie o takiej samej wielkości mogą mieć różną siłę w zależności od sprawności układu nerwowego. Poprzez ćwiczenia na siłowni podnosimy sprawność i koordynację układu nerwowego sterującego pracą mięśni.
Kości
Kości ulegają nieustannemu zanikowi i odbudowie. Do odbudowy konieczna jest stymulacja poprzez obciążenie, które dostarczamy w czasie ćwiczeń. Jeśli kości nie są obciążane dochodzi do nadmiernego zaniku tkanki kostnej czyli osteoporozy. Kości stają się słabe i podatne na złamania. Złamania kompresyjne kręgów prowadzą do znacznych dolegliwości bólowych.
Krążki międzykręgowe (dyski)
Podobnie jak kości, krążki międzykręgowe (dyski) potrzebują stymulacji przez ćwiczenia. Pozbawione bodźców ulegają zwyrodnieniu i mogą powodować powstanie zespołów bólowych, w tym rwy kulszowej. Dyski stanowią coś w rodzaju poduszek między kręgami. Kiedy ciężar jest podnoszony w prawidłowy sposób, dodatkowy nacisk rozkłada się równo na cały dysk, natomiast przy nieprawidłowej technice większość ciężaru koncentruje się na jednej części dysku, co może prowadzić do jego uszkodzenia.
Ćwiczenie na siłowni podczas leczenia rwy kulszowej
Wykonywanie ćwiczeń na siłowni jeśli cierpisz na rwę kulszową lub bóle pleców powinno być wcześniej skonsultowane ze specjalistą, a poniższy tekst jest prezentowany jedynie do celów informacyjnych.
Podczas leczenia rwy kulszowej nie należy wykonywać ćwiczeń dodatkowo obciążających kręgosłup, czyli trzymania ciężaru w rękach lub na barkach podczas stania lub siedzenia. U części pacjentów w miarę ustępowania objawów, pod okiem doświadczonego specjalisty można stopniowo wracać do obciążania kręgosłupa.
Należy pamiętać o prawidłowej rozgrzewce, rozciąganiu i technice.
Plecy
Unikać: martwy ciąg, shrugs, wiosłowanie sztangą w opadzie
Względnie bezpieczne: podciąganie się na drążku lub ściąganie drążka wyciągu.
Barki
Unikać: wyciskanie ciężaru siedząc lub stojąc, podciąganie ciężaru wzdłuż tułowia stojąc.
Względnie bezpieczne: ćwiczenie mięśni naramiennych przy pomocy sztangielek lub wyciągu w pozycji leżącej lub półleżącej, kiedy tułów jest wsparty na podłodze lub ławce.
Klatka piersiowa
Unikać: wyciskanie ciężaru na ławce skośnej głową w górę
Względnie bezpieczne: wyciskanie na ławce poziomej, „rozpiętki” na ławce płaskiej, krzyżowanie linek wyciągu górnego
Biceps
Unikać: zginanie ramion z obciążeniem
Względnie bezpieczne: ćwiczenia bicepsów na modlitewniku
Triceps
Unikać: francuskie wyciskanie stojąc lub siedząc
Względnie bezpieczne: wyciskanie francuskie leżąc, prostowanie ramion na wyciągu stojąc, „dips”
Nogi
Unikać: przysiady z obciążeniem oraz wszelkie ćwiczenia nóg, w których ciężar spoczywa na plecach, barkach, klatce piersiowej lub jest trzymany w rękach.
Względnie bezpieczne: prostowanie i zginanie nóg na maszynie