Rwa udowa może dawać bardzo podobne objawy do chorób stawu biodrowego. Znalezienie źródła dolegliwości jest potrzebne do zastosowania skutecznego leczenia. W tym artykule opisuję charakterystyczne różnice pomiędzy objawami tych schorzeń, których poznanie może ułatwić postawienie trafnej diagnozy.
Charakter bólu przy rwie udowej a chorobach stawu biodrowego
Ból w rwie udowej jest rwący, elektryczny, palący lub świdrujący.
Choroby stawu biodrowego powodują ból głęboki i tępy, który przy określonych ruchach może przybierać ostry charakter.
Lokalizacja bólu przy rwie udowej a chorobach stawu biodrowego
Ból w rwie udowej promieniuje od dołu pleców, poprzez biodro, przód uda, kolano, do wewnętrznej strony łydki i stopy. Może mu towarzyszyć ból w pachwinie, ale nie jest to częste.
Schorzenia stawu biodrowego powodują przede wszystkim ból w pachwinie i pośladku. Może on też promieniować przez przód uda, aż do kolana.
Co zwiększa ból rwy udowej oraz stawu biodrowego?
W rwie udowej ból nasila się, kiedy mocno zginamy kolano i wyprostowujemy nogę w biodrze (objaw Mackiewicza).
Ból pochodzący ze stawu biodrowego nasila się podczas rotacji biodra, kiedy kręcimy zgiętą w kolanie nogą.
Niedowład
Niedowład, czyli osłabienie mięśni, w rwie udowej powstaje na skutek uszkodzenia korzeni rdzeniowych w kręgosłupie. Najczęściej dotyczy to mięśni czworogłowych, których zadaniem jest prostowanie nogi w kolanie. Ten niedowład utrudnia wchodzenie po schodach lub wychodzenie z samochodu.
W chorobach stawu biodrowego początkowo siła jest pełna, jednak ruchy są ograniczone na skutek bólu i sztywności. Natomiast jeżeli ból trwa długo, mięśnie uda i pośladka mogą zmniejszyć się i osłabić na skutek braku ruchu.
Osłabienie czucia
Drętwienie oraz osłabienie czucia przedniej części uda, kolana lub wewnętrznej strony łydki jest charakterystyczne dla rwy udowej, natomiast w schorzeniach stawu biodrowego czucie jest prawidłowe.
Badania obrazowe
Rezonans magnetyczny w rwie udowej pokazuje przepuklinę lub wypuklinę jądra miażdżystego naciskającą na korzeń rdzeniowy. Jest ona najczęściej zlokalizowana na poziomach L2L3 i L3L4.
Zdjęcie rentgenowskie może być diagnostyczne w części schorzeń stawu biodrowego. W przypadku jego zwyrodnienia zdjęcie RTG pokazuje zwężenie szpary stawowej i ostefity (wyrośla kostne). W innych chorobach, na przykład w jałowej martwicy kości udowej, do postawienia diagnozy może być konieczny rezonans magnetyczny.
Rwa udowa czy choroba stawu biodrowego – diagnoza
Zróżnicowanie między dające podobne objawy chorobami nie jest łatwe i wymaga dużego doświadczenia, dlatego postawienie ostatecznej diagnozy należy pozostawić lekarzowi. Z udaniem się do specjalisty nie należy czekać, gdyż wczesne podjęcie odpowiedniego leczenia zwiększa jego skuteczność.