Zastrzyk do stawu przywraca komfort ruchu i łagodzi ból tam, gdzie inne metody (np. farmakoterapia) okazały się niewystarczająco skuteczne. Podawany przy kontroli fluoroskopii – zaawansowanej technologii obrazowania rentgenowskiego – pozwala lekarzowi precyzyjnie skierować lek w problematyczne miejsce. Zastrzyki w stawy mogą być wykonywane m.in. do stawu kolanowego, biodrowego i stawów międzywyrostkowych kręgosłupa.
Precyzja przede wszystkim – jak działa zastrzyk do stawu pod kontrolą fluoroskopii?
Dzięki zastosowaniu fluoroskopii lekarz na bieżąco widzi położenie igły i miejsce, do którego ma zostać podany lek. Ta precyzyjna procedura zapewnia więc dotarcie i działanie substancji leczniczych dokładnie tam, gdzie zostały wprowadzone. Dzięki temu:
- zmniejsza ból,
- redukuje stan zapalny w stawie, jednocześnie poprawiając jego ruchomość,
- otwiera drogę do rozpoczęcia fizjoterapii, której wcześniejsze podjęcie nie było możliwe ze względu na silny ból,
- często umożliwia powrót do pracy zawodowej i bezbolesne wykonywanie czynności codziennych.
Jak długo utrzymują się efekty iniekcji dostawowej?
Efekty blokady stawowej mogą utrzymywać się przez całe życie, gdyż wygaszają proces zapalny. Zależy to przede wszystkim od rodzaju schorzenia. Na przykład zastrzyki dostawowe z kwasu hialuronowego (które zmniejszają tarcie w stawie i poprawiają zakres ruchów), powtarza się w okresach, których długość zależy od podanego środka i stanu chorego. Często są to okresy 6 miesięcy lub 12 miesięcy.
Zastrzyk do stawu krok po kroku – na czym polega?
Iniekcja stawowa rozpoczyna się od ułożenia pacjenta w pozycji, która nie tylko zapewni mu komfort, ale także umożliwia lekarzowi łatwy dostęp do miejsca wkłucia. Następnie obszar, w który zostanie podany zastrzyk, jest dokładnie dezynfekowany, a pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, aby procedura była bezbolesna. Pod stałą kontrolą fluoroskopii lekarz precyzyjnie wprowadza igłę do stawu, obserwując jej położenie na ekranie rentgenowskim.
Cała procedura trwa kilka minut, a po krótkiej obserwacji poiniekcyjnej pacjent otrzymuje zalecenia – np. unikanie intensywnej aktywności przez 24 godziny. Tego samego dnia może wrócić do codziennych zajęć.
Pacjentom z jakimi dolegliwościami rekomendowane są zastrzyki w stawy?
Iniekcje dostawowe są dedykowane pacjentom, którzy zmagają się z przewlekłym i intensywnym bólem lub stanami zapalnymi związanymi z:
- zwyrodnieniami stawów,
- zapaleniem kaletek maziowych,
- reumatoidalnym zapaleniem stawów,
- urazami sportowymi i wypadkami.
Zastrzyk do stawu są często wybierane jako alternatywa farmakoterapii dla osób, które z różnych powodów nie mogą przyjmować leków doustnych.