Pacjentki często pytają jak leczyć rwę kulszową w ciąży, aby w bezpieczny dla dziecka sposób przynieść ulgę w nieznośnym bólu.
Rwa kulszowa w ciąży – objawy
Rwa kulszowa objawia się silnym bólem pośladka, który promieniuje wzdłuż tylnej części uda, do łydki oraz stopy. Ból ma charakter rwący, piekący lub elektryczny. Może pojawić się nagle, lecz najczęściej rozwija się w ciągu kilku dni. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić również objawy uszkodzenia nerwu, czyli niedowład, zaburzenia czucia lub zaburzenia w kontrolowaniu oddawania moczu i/lub stolca.
Jak rozpoznać rwę kulszową w ciąży?
Możliwości diagnostyczne dla kobiet w stanie błogosławionym są ograniczone, gdyż niektóre badania mogą zaszkodzić dziecku. Dlatego ważne jest udanie się do lekarza, którego doświadczenie pozwala na postawienie trafnej diagnozy bez używania zbędnych badań.
Do jakiego lekarza powinnam się udać z rwą kulszową w ciąży?
W ciąży nie ma żartów, więc najlepiej nie zwlekać z udaniem się do lekarza, kiedy pojawi się ból. Najpierw powinien pacjentkę zbadać ginekolog. Jeżeli ból okaże się niezwiązany bezpośrednio z ciążą, pacjentka powinna udać do doświadczonego lekarza kręgosłupa. Może to być specjalista rehabilitacji medycznej, neurolog, ortopeda lub neurochirurg. Ważne jest duże doświadczenie lekarza, gdyż bóle promieniujące do nogi w ciąży mogą mieć rożne przyczyny oraz wymagać różnego leczenia.
Badania obrazowe
W ciąży nie należy wykonywać badań wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie takich jak tomografia komputerowa lub zdjęcie kręgosłupa. W szczególnych przypadkach można wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego, ale lepiej, jeżeli możemy się bez tego badania obejść.
Rwa kulszowa w ciąży – przyczyny
Rwa kulszowa w ciąży nie jest jedynie rezultatem przepukliny jądra miażdżystego dysku, która wynika ze wzrostu masy ciała. Pewną rolę odgrywa tu również zaburzenie odpływu krwi żylnej oraz nabrzmienie splotów żylnych kręgosłupa. Wraz z przepukliną powoduje to obrzęk, ucisk oraz niedokrwienie nerwu w kręgosłupie, co objawia się nieznośnym bólem. Lecząc rwę kulszową w ciąży należy pamiętać o zapewnieniu optymalnego odpływu krwi żylnej z kręgosłupa.
Powszechnie wiadomo, że w ciąży zachodzi szereg zmian prowadzących do powstania żylaków. Najbardziej znane są żylaki kończyn dolnych oraz odbytu (hemoroidy), ale mogą się one tworzyć również w kręgosłupie, a ściśle mówiąc w przestrzeni nadtwardówkowej. Nabrzmienie żył oraz żylaki kręgosłupa prowadzą do nasilenia objawów rwy kulszowej, a nawet mogą same być jej przyczyną.
Jak leczyć rwę kulszową w ciąży?
Zadbaj o żyły kręgosłupa
Zapewnij optymalny odpływ żylny z kręgosłupa. Spowoduje to nie tylko zmniejszenie się objawów rwy, ale również będzie zapobiegać powstaniu żylaków kończyn dolnych i odbytu.
- Pozostań aktywna, unikaj długiego leżenia lub stania.
- Leż i śpij na lewym boku, wtedy macica nie uciska żyły głównej dolnej.
- Unikaj leżenia na wznak, gdyż w tej pozycji macica utrudnia odpływ krwi z miednicy i kręgosłupa.
Zapobiegaj zaparciom
Długotrwałe zaparcia oraz silne parcie podczas oddawania stolca prowadzą do nabrzmienia żył miednicy, które przenosi się na kręgosłup i może nasilać objawy rwy kulszowej. Aby zapobiegać zaparciom:
- Spożywaj duże ilości błonnika.
- Pij wystarczająco dużo wody.
- Bądź aktywna, unikaj bezruchu.
- Zażywaj probiotyki (najlepiej naturalne, takie jak kwaśne mleko lub kiszone ogórki).
- Nie wstrzymuj stolca, udaj się do toalety po pierwszym sygnale.
- Rozważ stosowanie tradycyjnej muszli klozetowej, popularnej w krajach azjatyckich. Używając jej załatwiamy potrzeby fizjologiczne w pozycji kucznej, która jest optymalna z dwóch powodów:
- Jest najlepszą, naturalną pozycją do ewakuacji stolca.
- Jest jednym z najlepszych ćwiczeń na więzadła, mięśnie oraz stawy dolnego grzbietu, miednicy oraz nóg. Może on zapobiegać zwyrodnieniom stawów biodrowych oraz ułatwiać poród.
Nie musisz wymieniać toalety, dostępne są specjalne, plastikowe podesty umożliwiające załatwianie się kucając na typowej, zachodniej muszli klozetowej.
Unikaj zapalenia
To zapalenie jest z z reguły głównym powodem bólu w rwie kulszowej. Jako, że w ciąży stosowanie leków przeciwzapalnych jest bardzo ograniczone, należy oprzeć się na wygaszaniu zapalenia stosując inne sposoby. Są one opisane w artykule o przeciwzapalnym stylu życia.
Bądź aktywna
W miarę możliwości ruszaj się i pozostań aktywna fizycznie oraz umysłowo. Odpowiednio dobrany ruch sprzyja zmniejszeniu się zapalenia oraz wchłanianiu przepukliny. Jeżeli Twój mózg i ciało będą zajęte czymś innym, ból stanie się mniej odczuwalny. Łatwo się o tym mówi, natomiast wykonanie tego jest trudne, lecz możliwe. Właściwe nastawienie psychiczne jest podstawą sukcesu, również w walce z bólem.
Leczenie farmakologiczne
Lekiem, przeciwbólowym, który najczęściej można w ciąży bezpiecznie stosować jest Paracetamol. Przed jego użyciem, należy jednak skonsultować się z lekarzem.
Jak leczyć rwę kulszową w domu?
Cierpiąc na rwę kulszową w ciąży spraw, aby środowisko domowe było Twoim sprzymierzeńcem w leczeniu. Ważne jest, aby nie schylać się z zaokrąglonym grzbietem oraz nie skręcać tułowia. Ułatwiaj sobie życie używając specjalnych przyrządów oraz korzystając z pomocy bliskich. Więcej informacji znajdziesz w artykule o leczeniu domowym rwy kulszowej. Pamiętaj jedna, aby bez zgody lekarza nie stosować żadnych leków, nawet tych dostępnych bez recepty.
Stosuj odpowiednie ćwiczenia
Ćwiczenia leczące rwę kulszową w ciąży mogą być bardzo skuteczne, ale powinny być dobrane przez doświadczonego specjalistę. Każda kobieta jest wyjątkowa, tak i jak i wyjątkową jest każdy przypadek rwy kulszowej. Sukces osiągniemy stosując indywidualne podejście.
Rwa kulszowa, a poród
W sprawie porodu, znajdź ginekologa, któremu możesz zaufać i zdaj się na niego. W niektórych przypadkach będzie przeprowadzone cięcie cesarskie, w innych ulgę może przynieść znieczulenie nadtwardówkowe lub inne metody.