Czy pogrubienie więzadeł żółtych kręgosłupa w opisie rezonansu magnetycznego jest groźne? Zależy, czy przerost więzadeł żółtych powoduje zwężenie kanału kręgowego, czyli stenozę. U jednych pogrubienie nie będzie dawać żadnych objawów, a u innych będzie powodować ucisk na korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy.
Co to są więzadła żółte?
Więzadła żółte to ważne elementy budowy kręgosłupa. to sprężyste pasma w kręgosłupie, które tworzą tylno boczne ściany kanału kręgowego. Przyczepiają się do kości kręgów tworząc zwarte zasłony. Ich zadaniem jest również nadawanie kręgosłupowi elastyczności. Ich grubość rośnie wraz w oddalaniem się od głowy. Najcieńsze są w odcinku piersiowym, a najgrubsze w odcinku lędźwiowym. Po angielsku i łacinie pojedyncze więzadło żółte kręgosłupa nazywa się ligamentum flavum, a w liczbie mnogiej ligamenta flava.
Co oznacza pogrubienie więzadeł żółtych?
Przerost więzadeł żółtych to jedna z form zwyrodnienia kręgosłupa. Wraz z wiekiem struktury te tracą sprężystość i zwiększając swoją grubość, zabierając tym tym samym więcej miejsca w kanale kręgowym, a ściślej w jego zachyłku bocznym. Kiedy tego miejsca jest ciągle wystarczająco dużo, pogrubienie nie powoduje objawów.
Jednak u niektórych osób kanał kręgowy jest wąski. Może to być wrodzone, albo spowodowane przez zwyrodnienie kręgosłupa, szczególnie przez przerost stawów miedzywyrostkowych, osteofity oraz dyskopatię. Łącznie te zmiany mogą powodować ucisk na worek oponowy, korzenie nerwowe lub rdzeń kręgowy. Najczęściej przerost występuje w odcinku lędźwiowym na poziomach L4L5 i L5S1.
Pogrubienie więzadła podłużnego tylnego dotyczy pasma biegnącego wzdłuż tylnej powierzchni kręgów. To schorzenie może również powodować zwężenie kanału kręgowego.
Pogrubiałe więzadła żółte – objawy
W lżejszych przypadkach przerostu dolegliwości nie ma, natomiast w cięższych pojawiają się objawy zwężenia kanału kręgowego. W odcinku lędźwiowym powoduje to ból promieniujący do nogi pojawiający się przy chodzeniu. Pogrubiałe więzadła żółte kręgosłupa szyjnego mogą powodować rwę barkową lub uszkodzenie rdzenia kręgowego, czyli mielopatię szyjną.
Pacjenci ze zwężeniem kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym z reguły nie mają bólu podczas jazdy na rowerze lub chodzeniu z wózkiem na zakupy.
Co oznacza pogrubienie więzadeł żółtych ze zwężeniem światła otworów mk?
Otwory mk to inaczej otwory międzykręgowe, przez które z kręgosłupa wychodzą nerwy. Zwężenie otworów mk w kręgosłupie lędźwiowym daje objawy rwy kulszowej nasilające się przy staniu i chodzeniu, natomiast zwężenie w odcinku szyjnym objawy rwy barkowej nasilające się przy skręcie i odchylaniu głowy do tyłu.
Przyczyny
Przyczyny pogrubienia więzadeł żółtych są złożone i nie do końca wyjaśnione. Niektórzy mają genetyczne predyspozycje do tego typu schorzeń. Urazy kręgosłupa oraz jego przeciążenie również zwiększają ryzyko przerostu. Grubość więzadeł może rosnąć wraz z wiekiem.
Leczenie
Leczenie pogrubiałych więzadeł żółtych prowadzi się w przypadku wystąpienia objawów.W większości przypadków wystarcza leczenie bezoperacyjne. W ciężkich przypadkach
Leczenie bezoperacyjne
Leczenie bezoperacyjne przede wszystkim opiera się na specjalnych ćwiczeniach na kręgosłup, które zwiększają przestrzeń w kanale kręgowym i otworach międzykręgowym. Systematycznie wykonywane często mogą bardzo pomóc i uchronić od operacji. Ćwiczenia te powinny być indywidualnie dobrane dla każdego pacjenta. Z reguły polegają na izometrycznym wzmacnianiu mięśni brzucha oraz rozciąganiu przykurczów zgięciowych w stawach biodrowych.
W cięższych przypadkach wykonuje się zastrzyki nadtwardówkowe, które wygaszają zapalenie w kręgosłupie, zmniejszają obrzęk i zwiększają dostępne miejsce w kanale kręgowym. Dzięki temu ból albo całkowicie mija, albo znacznie wydłuża się dystans, jaki pacjent może przejść bez bólu. Po zastrzyku należy kontynuować wykonywanie odpowiednich ćwiczeń.
Operacja kręgosłupa
Operacja jest ostatecznością. Jeżeli zwężenie kanału kręgowego jest przede wszystkim związane z pogrubieniem więzadeł żółtych, można je usunąć za pomocą minimalnie inwazyjnych technik endoskopowych. Jeżeli stenoza jest przede wszystkim wynikiem innych zmian zwężających kanał kręgowy, przeprowadza się tradycyjną operację odbarczającą.