Rwa kulszowa - rehabilitacjaRehabilitacja ma duże znaczenie w leczeniu rwy kulszowej oraz jeszcze większe w zapobieganiu jej nawrotom.  Opiera się ona na  metodach stosowanych w fizjoterapii, osteopatii, chiropraktyce i masażu. Pacjenci często pytają jak leczyć rwę kulszową za pomocą zabiegów rehabilitacyjnych. W cięższych przypadkach rwy, aby rehabilitacja była skuteczna, niezbędne jest uprzednie podanie leków przeciwzapalnych do źródła bólu. Dopiero po wygaszeniu zapalenia oraz ustąpieniu  obrzęku korzenia nerwowego rehabilitacja może przynieść oczekiwane efekty.

Zadania rehabilitacji w rwie kulszowej

Rehabilitacja w rwie kulszowej  ma za zadanie:

  • Optymalne ustawienie kręgosłupa w celu zmniejszenia ucisku na korzeń. Temat został dokładnie opisany w artykule na temat ćwiczeń McKenziego i Williamsa.
  • Zapobieganie i leczenie powikłań rwy, takich jak przykurcze mięśniowe oraz punkty spustowe
  • Zwalczanie bólu
  • W przypadku istnienia niedowładów – poprawę siły mięśniowej
  • Zapobieganie nawrotom rwy poprzez przywracanie prawidłowej postawy i biomechaniki oraz nauczenie pacjenta specjalnych ćwiczeń do wykonywania w domu

Techniki używane w rwie kulszowej

Kinezyterpia

Kinezyterapia to leczenie przez ruch. Może ona być pasywna, czyli wykonywana przez terapeutę oraz aktywna, czyli wykonywana za pomocą siły pacjenta. To, jak leczyć rwę kulszową za pomocą ćwiczeń zależy od jej przyczyny. Gimnastyka w rwie kulszowej jest bardzo ważna w leczeniu oraz zapobieganiu nawrotom. Pacjent powinien nauczyć się odpowiednich ćwiczeń i systematycznie wykonywać je w domu. Codzienna gimnastyka może uchronić przed kolejnym atakiem. Przykładem ćwiczeń na rwę kulszową są ćwiczenia wyprostne McKenziego.

Rwa kulszowa - ćwiczenia

Terapia manualna

Techniki terapii manualnej to masaż, mobilizacja oraz manipulacja. Mają one szczególne znaczenie w zapobieganiu oraz leczeniu powikłań rwy, szczególnie przykurczów mięśniowo-stawowych.

Masaż

Masaż na rwę kulszową działa na kilka sposobów:

  • Rozluźnia mięśnie, których bolesny skurcz może być źródłem bólu i utrudniać terapię.
  • Masaż prowadzi do wydzielenia endorfin, czyli substancji które naturalnie, lecz jedynie tymczasowo, zmniejszają czucie bólu w nodze i plecach.
  • Głęboki i bardzo silny masaż może być używany do leczenia powierzchownie położonych punktów spustowych.

Sam masaż leczniczy nie jest sposobem na to jak leczyć rwę kulszową, ale jako jeden ze składników kompletnego planu leczenia może złagodzić objawy przy okazji stanowiąc przyjemne i relaksujące doświadczenie.

Elektroterapia

Elektroterapia ma znaczenie pomocnicze. Głównie jest wykorzystywana w walce z bólem oraz w celu zapobiegania zaników mięśniowych. Przeważnie stosuje się metody takie jak:

  • TENS (transcutaneous electrical nerve stimulation – przezskórna stymulacja nerwów) powoduje tymczasowe zmniejszenie odczuwania bólu w stymulowanych miejscach.
  • Galwanizacja
  • Elektrostymulacja

Kienesiotaping

Kinesiotaping lub taping polega na przyklejaniu specjalnych plastrów, czyli taśm na skórę pacjenta. Stanową one dobre uzupełnienie rehabilitacji.  Ich działanie  opiera się głównie na  ich pomocy w zachowaniu prawidłowej postawy.

Wyciąg kręgosłupa

wyciąg kręgosłupa w leczeniu rwy kulszowej
Trakcja, czyli wyciąg kręgosłupa to metoda leczenia znana już w starożytności. Była stosowana przez ojca medycyny – Hipokratesa w leczeniu deformacji kręgosłupa. Polega ona na mechanicznym rozciąganiu kręgosłupa oraz dokonywaniu na nim specjalnych manewrów. Obecnie dostępne są specjalne urządzania umożliwiające dokładny pomiar działających na kręgosłup sił. Używanie tej terapii w leczeniu rwy kulszowej wymaga dużego doświadczenia, gdyż nieprawidłowo stosowana może być bardzo niebezpieczna.