Rwa kulszowa, a rower

Jazda na rowerze w rwie kulszowej może  albo pogarszać, albo polepszać objawy. Zależy to przede wszystkim od przyczyny rwy kulszowej, roweru oraz sposobu jazdy.

Czego bezwzględnie należy unikać w rwie kulszowej?

Należy unikać nadmiernych przeciążeń, które mogą zwiększyć ucisk na kręgosłup i doprowadzić do nawrotu lub pogorszenia dolegliwości. W związku z tym:

  • Należy jeździć po gładkiej powierzchni, a nie po wybojach.
  • Rower powinien mieć dobre amortyzatory.
  • Można używać roweru stacjonarnego, który jest bezpieczniejszy.

Jaką pozycję na rowerze należy przyjąć?

Rwa kulszowa powstaje z reguły dwóch różnych mechanizmach, które zostały opisane na stronie o ćwiczeniach na kręgosłup przy rwie kulszowej. Są to:

  • Dyskopatia – przepuklina jądra miażdżystego. Ból powstaje, ponieważ przepuklina dysku jest wyciskana w kierunku korzenia. Siła wyciskająca przepuklinę jest tym większa, im bardziej zaokrąglony jest grzbiet.

Dyskopatia

  • Ciasnota (stenoza) lędźwiowa. Ból jest wywołany przez ucisk nerwu w otworze międzykręgowym położonym z tyłu kręgosłupa. Im bardziej prostujemy grzbiet (zwiększamy lordozę lędźwiową), tym bardziej ucisk na nerw się nasila, co powoduje zwiększenie bólu.

Stenoza kręgosłupa
Typowa pozycja na rowerze polega na zgięciu tułowia do przodu i zaokrągleniu pleców. Jest pozycja dobra w ciasnocie kanału kręgowego, ale stanowczo przeciwwskazana w dyskopatii.

Pozycja na rowerze z zaokrąglonym grzbietem
Natomiast pozycja na rowerze, w której tułów jest ustawiony prosto, a kręgosłup lędźwiowy jest wyprostowany (lordoza), będzie przynosić ulgę w rwie kulszowej spowodowanej przez dyskopatię, natomiast będzie pogarszać ból u osób z ciasnotą kanału kręgowego.

Lordoza lędźwiowa przy jeździe na rowerze

Należy tak dobrać rower, położenie siodełka i kierownicy, aby zapewnić optymalną postawę, która jest zależna od mechanizmu powstania rwy kulszowej.