Jeżeli cierpisz na częste migrenowe bóle głowy, leczenie toksyną botulinową może być terapią, która może przynieść Ci ulgę.
Przewlekła migrena
Migrena objawia się napadami pulsujących bólów głowy, szczególnie w skroni. Tętniący ból nasila się z wysiłkiem. Podczas ataku bólu występuje zwiększona wrażliwość na światło (światłowstręt), hałas oraz zapachy. Pacjent często do ustania dolegliwości jest zmuszony leżeć w ciemnym i cichym pomieszczeniu. Bólowi mogą towarzyszyć nudności i wymioty. Jeżeli napady bólu nie są wystarczająco intensywnie leczone, z biegiem czasu ból może prowadzić do zmian w funkcjonowaniu mózgu i powstania migreny przewlekłej. Napady migreny pojawiają się wtedy często, a w czasie między napadami pacjenci odczuwają też inne bóle głowy, najczęściej o charakterze napięciowym. Czasami ból towarzyszy choremu każdego dnia znacznie utrudniając pracę, wypoczynek oraz relacje międzyludzkie.
Leczenie migreny toksyną butulinową
Dobroczynne działanie toksyny botulinowej na migrenę zostało najpierw zaobserwowane w jednej z klinik medycyny estetycznej w USA. Pacjentki przyjmujące zastrzyki zawierające botulinę odnotowywały nie tylko pozytywne zmiany w swoim wyglądzie, ale również znaczne zmniejszenie się dolegliwości ze strony dręczących je wcześniej migren.
Przeprowadzone następnie kliniczne badania naukowe potwierdziły, że terapia botuliną znacznie zmniejsza częstość napadów migreny w przewlekłej migrenie. W miarę trwania terapii pojawia się coraz więcej dni spędzonych całkowicie bez bólu. Pacjenci stają się bardziej wydajni w pracy, mają więcej czasu dla swoich bliskich oraz mogą bardziej cieszyć się życiem.
Czym jest toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa (botulina) jest to substancja produkowana przez bakterie Clostridium botulinum. Dzięki postępom medycyny, toksyna odpowiednio oczyszczona i w rękach doświadczonego lekarza pozwala upiększać, rozluźniać nadmiernie napięte mięśnie oraz uwalniać od bólu.
W jaki sposób toksyna botulinowa pomaga w migrenie?
Precyzyjnie odmierzona dawka botuliny zostaje wstrzyknięta w pewne regiony głowy i szyi. Cząsteczki toksyny wędrują wzdłuż nerwów czuciowych, aż do mózgu, odwracając zmiany, które wytworzył długotrwały ból. Botulina sprawia, że zmniejsza się nadwrażliwość mózgu, przez co maleje częstość napadów migreny.
Kto kwalifikuje się do leczenia toksyną botulinową?
Botulina działa w przewlekłej migrenie. Podawany jest pacjentom u których napady migreny pojawiają się co najmniej 8 dni w miesiącu, a napady jakiegokolwiek bólu głowy pojawiają się co najmniej 15 dni w miesiącu. Dni, w których ból skutecznie opanowano doraźnymi lekami przeciwmigrenowymi (np. tryptanami), są niezrównoważane za dni z bólem głowy.
Czy botulina jest toksyczna?
Odpowiednio oczyszczony, precyzyjnie odmierzony i podany przez eksperta toksyna botulinowa jest bezpieczna dla zdrowia, co wykazały badania kliniczne.
Skutki uboczne
Skutki uboczne leczenia migreny toksyną botulinową są rzadkie. Najczęstszym z nich jest niewielka, przejściowa bolesność w miejscach zastrzyków. Tak jak w przypadku każdego innego leku, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na botulinę i po jego podaniu może wystąpić reakcja alergiczna.
Jak wygląda zabieg?
Leczenie migreny botuliną jest zabiegiem ambulatoryjnym, po którym pacjent idzie do domu. Za pomocą cienkiej igły toksyna botulinowa jest podawana do pewnych miejsc na czole, skroniach, tylnej części głowy, górnej części szyi oraz na barkach. Dodatkowe zastrzyki mogą być podane w miejsca, w których szczególnie często pojawiają się bóle głowy.
Czy podawanie botuliny jest bolesne?
Najczęściej bolesność jest minimalna. Lek jest podawany bardzo cienką igłą, jaką używa się do codziennego podawania insuliny u chorych na cukrzycę.
Ile zabiegów należy wykonać?
W celu zapewnienia pacjentowi maksymalnej korzyści z leczenia, standardowo wykonuje się 3 zabiegi w odstępach 12 tygodniowych.