Ból przy przewracaniu się z boku na bok jest niezwykle uciążliwy, gdyż nie tylko powoduje cierpienie, ale również pogarsza jakość snu. Chorzy często długo czekają na prawidłową diagnozę i skuteczne leczenie, gdyż podobny ból może pochodzić z wielu różnych źródeł, z których najczęstsze opisuję w tym artykule.
Entezopatia więzadła biodrowo lędźwiowego
Ból więzadła biodrowo lędźwiowego jest odczuwany na dole pleców, na górnej krawędzi talerza biodrowego. Jest on ćmiący i nieprzyjemny, a przy określonych ruchach może przechodzić w ostry i przeszywający.
Nasila się przy:
- przekręcaniu się z boku na bok w łóżku
- rotacjach tułowia
- pochylaniu do przodu
- wstawaniu po długim siedzeniu, zwłaszcza na czymś miękkim
Staw krzyżowo biodrowy
Schorzenia stawu krzyżowo biodrowego powodują bardzo uciążliwy ból pośladka i dolnej części pleców. Może on promieniować do pachwiny i nogi.
Nasila się przy:
- siedzeniu
- chodzeniu
- przewracaniu się z boku na bok
- zakładaniu skarpet na stojąco
Stawy międzywyrostkowe kręgosłupa
Stawy międzywyrostkowe kręgosłupa lędźwiowego są źródłem uprzykrzającego życie bólu pleców na dole, nieco na bok od środka. Może on promieniować na bok lub przez pośladek do tyłu uda.
Ból nasila się podczas:
- przewracania w łóżku
- rotacjach tułowia
- odchylaniu tułowia do tyłu
- chodzenia
- długiego stania
Staw biodrowy
Choroby stawu biodrowego, z których najczęstsze jest zwyrodnienie, powodują ból w pachwinie, biodrze i pośladku. Może on promieniować do kolana. Biodro z czasem sztywnieje, a chód staje się utykający i kołyszący.
Ból nasila się przy:
- chodzeniu
- długim staniu
- rotacji w stawie biodrowym
Ból przy przewracaniu się z boku na bok w ciąży
Ciąża to czas dynamicznych zmian, zachodzących nie tylko w brzuchu, ale w całym organizmie. Przewracanie się z boku na bok, szczególnie w nocy, zaczyna być trudne i bolesne w drugim trymestrze ciąży. Najczęstsze tego przyczyny to zespól więzadła obłego macicy oraz schorzenia spojenia łonowego.
Ból więzadła obłego macicy
Więzadło obłe macicy powoduje nagły ostry, przeszywający ból w dole brzucha, w okolicach krocza, spojenia łonowego i pachwiny. Trwa on krótko, ale jest bardzo nieprzyjemny. Najczęściej pojawia się po prawej stronie, ale może być też obustronny.
Ból pojawia się przy:
- przekręcaniu się i zmianie pozycji w łóżku
- kichaniu
- kaszlu
- wstawaniu
- wysiadaniu z samochodu
Ból spojenia łonowego
Spojenie łonowe to połączenie kości wyczuwalne na samym dole brzucha. W ciąży spojenie rozluźnia się, a czasami tworzące je dwie kości rozchodzą się. Do spojenia przyczepiają się też mięśnie i więzadła i przy nadmiernym ich naprężeniu może z czasem powstawać zespół bólowy.
Ból spojenia odczuwa się w podbrzuszu, kroczu i plecach. Nasila się podczas:
- przewracania się z boku na bok
- chodzenia
- wstawania z łóżka
Inne przyczyny
Istnieje jeszcze wiele schorzeń, który powodują ból, który może się nasilać podczas zmiany pozycji w łóżku, zwłaszcza nocą. Należą do nich:
- rwa kulszowa
- rwa udowa
- nadciągnięcie mięśnia pleców