Korzonki nerwowe (zapalenie korzeni nerwowych) – definicja
Zapalenie korzonków nerwowych, często zwane po prostu korzonkami jest to termin potocznie używany przez pacjentów, którzy najczęściej określają nim ból pleców zlokalizowany w okolicy lędźwiowo krzyżowej zwany również jako lumbago.
W ścisłym i prawidłowym znaczeniu, zapalenie korzonków (właściwie korzeni) oznacza zmiany zapalne zlokalizowane w początkowej części nerwów, czyli w korzeniach rdzeniowych. Najczęściej zmiany te występują pod postacią rwy kulszowej.
Chore korzonki – objawy
Najczęstszymi objawami chorych korzonków są dolegliwości bólowe zlokalizowane w dolnej części pleców oraz ból promieniujący do nogi. W ciężkich przypadkach może dojść do wystąpienia niedowładów, czyli osłabienia lub paraliżu pewnych mięśni, zaburzeń czucia lub zaburzeń w kontrolowaniu oddawania moczu i stolca.
Korzonki – przyczyny
Najczęstszą przyczyną korzonków jest nieprawidłowe podnoszenie lub przesuwanie ciężarów, co najczęściej zdarza się podczas prac domowych, kiedy ludzie są mniej uważni, działają w pośpiechu i bez odpowiedniego przygotowania. W większości przypadków dochodzi jedynie do nadwyrężenia, nadciągnięcia lub naderwania mięśni. W cięższych przypadkach dochodzi do uszkodzenia dysku co prowadzi do dyskopatii i rwy kulszowej. Objawy zapalenia korzonków mogą wystąpić lub nasilić się podczas różnych infekcji np. podczas grypy lub przeziębienia.
Korzonki – leczenie
Leczenie korzonków w wielu przypadkach ogranicza się do odpoczynku oraz leków przeciwbólowych. W cięższych przypadkach wymagane jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki oraz leczenie oparte na leczeniu przeciwzapalnym, fizjoterapii oraz leczeniu minimalnie inwazyjnym. W najcięższych przypadkach wymagane może być leczenie operacyjne.