Zapalenie korzonków nerwowych często powoduje ból pleców. Czasem leki bez recepty nie działają. Pytamy wtedy lekarza jak jak leczyć korzonki i uśmierzyć ich ból. W artykule wyjaśniam gdzie są korzonki, jakie dają objawy i jak je leczyć za pomocą maści, plastrów i skutecznych zastrzyków nadtwardówkowych.
Co to są korzonki i dlaczego bolą?
Korzonki nerwowe to potoczna nazwa, która ma kilka znaczeń. Najczęściej przez korzonki rozumie się ból pleców na dole. Ból karku i szyi określa się jako korzonki szyjne. Korzonki to również zdrobniała nazwa korzeni nerwowych które znajdują się w kręgosłupie. Są one bardzo wrażliwe, a ich ucisk lub zapalenie może powodować ból kręgosłupa oraz ból promieniujący wzdłuż nogi lub ręki. Ten promieniujący ból często nazywa zapaleniem korzonków. Jego oficjalna nazwa medyczna to rwa. Rozróżniamy trzy rodzaj rwy:
- rwa kulszowa – ból promieniujący do nogi spowodowany uciskiem i zapaleniem dolnych korzonków lędźwiowych
- rwa udowa – ból promieniujący do nogi spowodowany uciskiem i zapaleniem dolnych korzonków lędźwiowych
- rwa barkowa – ból promieniujący do ręki spowodowany uciskiem i zapaleniem korzonków szyjnych
W tym artykule mianem korzonki będę określał korzenie nerwowe.
Gdzie są korzonki?
Wielu zastanawia się, gdzie są korzonki u człowieka. Korzonki nerwowe znajdują się w kręgosłupie i wychodzą z niego przez otwory międzykręgowe. Następnie splatają się ze sobą tworząc nerwy, między innymi nerw kulszowy, udowy oraz nerwy biegnące do ręki. Zadaniem nerwów jest przewodzenie impulsów odpowiedzialnych za ruchy mięśni oraz przewodzenie czucia, w tym również czucia bólu.
Korzonki znajdują się w całym kręgosłupie, ale najczęściej bolą w dole pleców, oraz w szyi gdzie mogą być uciskane przez „wypadnięte” dyski, czyli wypukliny lub przepukliny kręgosłupa. Przyczyną chorych korzonków mogą też być zmiany zwyrodnieniowe. W lżejszych przypadkach zapalanie korzonków powoduje jedynie ból pleców lub karku. W cięższych, ból promieniuje wzdłuż korzeni i tworzonych przez nie nerwów.
Korzonki – objawy
Atak korzonków nerwowych może nastąpić po schyleniu się, dźwignięciu ciężaru, energicznym sprzątaniu lub po przewianiu. Ci którzy doświadczyli na własnej skórze jak bolą korzonki opisują swoje dolegliwości jako nieznośny ból kręgosłupa, który nasila się przy określonych ruchach. Ból może utrudniać chodzenie i czasem zmusza do leżenia w łóżku. Ból korzonków może także promieniować i mieć charakter nerwobólu. Jest on wtedy rwący i piekący. To, gdzie bolą korzonki zależy od lokalizacji ich zapalenia lub ucisku. Najczęściej jest to dół pleców lub szyja. Objawy korzonków to również mrowienie i drętwienie nogi lub ręki. Czasami dołącza się też osłabienie lub paraliż mięśni.
Ból korzonków kręgosłupa lędźwiowego
Zapalenie korzonków nerwowych kręgosłupa lędźwiowego powoduje uciążliwy ból krzyża i lędźwi. Jeżeli zapalenie i ucisk nerwów w kręgosłupie jest znaczne, ból zaczyna promieniować do pośladka, uda, łydki i stopy. Zapalenie korzonków nerwu kulszowego powoduje rwę kulszową, a zapalenie korzonków nerwu udowego rwę udową.
Zapalenie korzonków szyjnych objawy
Chore korzonki szyjne mogą się objawiać sztywnością karku oraz paraliżującym bólem szyi, szczególnie z tyłu. Dolegliwości nasilają się przy ruchach głową, najbardziej przy skręcaniu w stronę bólu i odchylaniu głowy do tyłu. Trzymanie ręki w górze często przynosi ulgę. Głowa jest lekko przekrzywiona na bok. Czasami skurcz mięśni jest tak silny, że objawy przypominają kręcz szyi. W cięższych przypadkach dołączają się objawy rwy barkowej, czyli bólu promieniującego do ramienia, przedramienia i ręki. Może również pojawić się ból łopatki.
Korzonki – przyczyny
Zapalenie korzonków nerwowych może mieć wiele przyczyn, wśród których najbardziej powszechnymi są choroby dysków.
Dyskopatia
Tym, od czego najczęściej bolą korzonki jest dyskopatia, najczęściej pod postacią wypadnięcia dysku. Może to być wypuklina lub przepuklina kręgosłupa, która powoduje ucisk i zapalenie korzonków nerwowych. Pociąga to za sobą ich niedokrwienie, co może prowadzić do uszkodzenia nerwu. Dyskopatia może być skutkiem przeciążenia lub nagłego dźwignięcia. Również nieprawidłowa postawa ciała oraz siedzący tryb życia źle wpływa na kręgosłup.
Przewiane korzonki
Wyziębione i przewiane plecy lub szyja, szczególnie kiedy skóra jest wilgotna mogą zapoczątkować atak korzonków kręgosłupie lędźwiowym lub szyjnym.
Przeziębione korzonki
Przeziębienie i inne infekcje nasilają stany zapalne w organizmie. To dlatego w czasie przeziębienia odczuwamy bóle stawów i mięśni. Ten stan zapalny może ogarniać również korzonki prowadząc do bólu kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego oraz bólu promieniującego do nogi lub barku.
Zwyrodnienie kręgosłupa
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa to głównie przerost stawów międzywyrostkowych, przerost więzadeł żółtych oraz osteofity. Choroba zwyrodnieniowa powoduje ciasnotę kanału kręgowego prowadząc do ucisku korzeni nerwowych i ich bólu. Zwyrodnienie postępuje znacznie częściej w przypadku wad kręgosłupa, na przykład skoliozy.
Korzonki w ciąży
Ból korzonków w ciąży to częsty problem. Nagły wzrost masy ciała, zmiana punktu ciężkości oraz zatrzymanie wody (tzw. opuchlizna) może powodować ucisk na nerwy. Najczęstsze dolegliwości to ból pleców na dole i bóle krzyża. Czasami atak korzonków następuje po porodzie.
Korzonki – leczenie
Wielu chorych pyta jak leczyć korzonki. Wszystko zależy od przyczyny i ciężkości bólu. W lżejszych przypadkach dolegliwości ustępują same, a w cięższych konieczny jest zastrzyk nadtwardówkowy lub operacja kręgosłupa.
Leki na korzonki bez recepty
Leki na korzonki bez recepty stosuje się w lekkich atakach. Jeżeli ból nie przechodzi w ciągu kilku dni albo pojawia się osłabienie lub drętwienie kończyny, problemy z kontrolowaniem moczu i stolca, należy szybko zgłosić się do lekarza. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy zapoznać się z treścią ulotki albo skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Leki przeciwzapalne
Zapalenie korzonków nerwowych można wygaszać dostępnymi bez recepty niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Najczęściej są stosowane:
- Diklofenak
- Ibuprofen
- Naproksen
Należy pamiętać, że te takie leki mogą uszkadzać żołądek i nerki.
Przeciwbólowy lek na korzonki
Przeciwbólowe tabletki na korzonki dostępne bez recepty to różne postacie Paracetamolu. Ten lek pomaga przetrwać trudne chwile i złagodzić ból. Nie należy przekraczać dopuszczalnej dawki i nigdy nie wolno spożywać tego leku z alkoholem, gdyż jest wtedy bardzo groźny dla wątroby.
Ćwiczenia na korzonki
Ćwiczenia na ból korzonków powinny być indywidualnie dobranie do przyczyny bólu. Należy ćwiczyć tak, aby nie zwiększać bólu. Dobry fizjoterapeuta może nauczyć odpowiedniej gimnastyki, przeprowadzić terapię manualną lub masaż. Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie kręgosłupa oraz brzucha pomagają zapobiegać kolejnemu atakowi korzonków.
Czy korzonki można wygrzewać?
Najlepiej o wygrzewanie korzonków zapytać lekarza, gdyż każdy przypadek jest inny. Najczęściej nagrzewanie pomaga. Kiedy czujemy ciepło odczuwamy mniej bólu, a napięte mięśnie rozluźniają się. Rozgrzewać możemy przy pomocy pasa rozgrzewającego na korzonki lub poduszki elektrycznej. Należy uważać żeby się nie poparzyć. Uczucie ciepła możemy też wywołać poprzez specjalne substancje zawarte w plastrach rozgrzewających na korzonki oraz w maściach.
Maść na korzonki
Najlepsza maść na korzonki bez recepty to taka, która skutecznie łagodzi ból, zmniejsza zapalenie oraz rozluźnia napięte mięśnie. Taka maść nie powinna zawierać parabenów i innych substancji obniżających stężenie testosteronu, gdyż spowalniają one rehabilitację i regenerację. Samo masowanie maścią może spowodować rozluźnienie mięśnie oraz złagodzenie bólu.
Korzonki – leczenie, domowe sposoby
Domowe sposoby na korzonki obejmują wygrzewanie, leki bez recepty oraz odpoczynek. Może być potrzebne zwolnienie lekarskie L4. Należy unikać przewiania i wyziębienia, szczególnie nóg i pleców. Czasem pomaga ciepła kąpiel. W przypadku korzonków szyjnych można sobie pomóc stosując kołnierz stabilizujący.
Ból korzonków – ile trwa?
To, jak długo bolą korzonki zależy od ich przyczyny oraz skuteczności leczenia. Czas leczenia zapalenia korzonków trwa od kilku dni do kilku lat. Jeżeli ból nie przechodzi, należy zwrócić się do lekarza, który wie jak szybko wyleczyć korzonki szybko i skutecznie. Nowoczesne metody leczenia, na przykład zastrzyk nadtwardówkowy mogą często w ciągu kilku dni wyleczyć ból, który w innym przypadku trwałby wiele lat.
Zastrzyki na korzonki
W lżejszych przypadkach zapalenia korzonków wystarczają zastrzyki domięśniowe. Mają one różnie nazwy, ale najczęściej zawierają niesteroidowe leki przeciwzapalne, witaminę B lub sterydy. Będą działać pod warunkiem prawidłowego ukrwienia korzonków. Jeżeli zapalnie i ucisk nerwu zaciskają naczynia krwionośne, zwykłe zastrzyki nie działają. W takich wypadkach zdecydowanie lepiej działają popularne w USA zastrzyki nadtwardówkowe.
Zastrzyki nadtwardówkowe na zapalenie korzonków
Skuteczne leczenie korzonków zastrzykami nadtwardówkowymi polega na precyzyjnym wprowadzeniu igły do miejsca zapalenia w kręgosłupie. Specjalny płyn wypłukuje substancje zapalne, neutralizuje kwasicę oraz wygasza zapalenie. Dzięki temu znacznie polepsza się ukrwienie oraz odżywienie korzeni nerwowych. Ból całkowicie ustępuje lub znacznie zmniejsza się, a uszkodzone nerwy zaczynają się regenerować.
Operacja
Przy bardzo nasilonych zmianach w kręgosłupie niekiedy konieczne jest wykonanie operacji kręgosłupa. Na szczęście w wielu przypadkach dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod leczenia operacji można uniknąć.