Rwa kulszowa i sport

Uprawianie sportu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia oraz pełnego czerpania radości z życia. Ćwiczenia fizyczne powodują wyzwolenie się endorfin, które naturalnie zmniejszają odczuwanie bólu i poprawiają nastrój. Umiarkowany aerobowy wysiłek fizyczny poprawia ukrwienie organizmu i przyczynia się do szybszego usuwania mediatorów zapalenia z organizmu.

Podczas leczenia rwy kulszowej treningi powinny zostać odpowiednio dostosowane, tak aby przyczyniały się do poprawy zdrowia, a nie powodowały zaostrzenie bólu. Uprawianie sportu u pacjentów z rwą kulszową powinno być wcześniej skonsultowane ze specjalistą, a poniższy tekst jest przeznaczony jedynie dla celów informacyjnych.

Kiedy i jak powrócić do uprawiania sportu w rwie kulszowej?

Najpierw należy wyleczyć ostry stan zapalny. W ciężkich przypadkach jego szybsze ustąpienie można osiągnąć  stosując zastrzyk nadtwardówkowy. Następnie należy skupić się na rehabilitacji, która pomaga w osiągnięciu optymalnej postawy oraz biomechaniki. Podobnie jak prawidłowe ustawienie zbieżności kół w samochodzie jest ważne dla żywotności opon, tak optymalne ustawienie kości, mięśni oraz stawów ma długofalowe znaczenie dla naszego zdrowia. Powinno się też zwracać uwagę na prawidłowe schylanie się, oraz podnoszenie ciężarów. W przywracaniu prawidłowej biomechaniki dużą rolę odgrywa rozciąganie przykurczów mięśniowych. Kiedy organizm jest gotowy, można stopniowo wracać do uprawiania sportu.

 

Rozciąganie w rwie kulszowej

Pamiętaj!

Nawet kiedy dzięki leczeniu ból całkowicie ustąpi, rwa kulszowa może nawracać, jeśli nie skorygujemy błędów, które doprowadziły do jej powstania na samym początku. Dlatego bądźmy rozważni i ostrożni.

Bieganie

Podczas biegania należy dążyć do zminimalizowania ruchu pionowego (góra-dół) kręgosłupa. Ruch taki powoduje powstanie przeciążeń, a co za tym idzie zwiększanie sił działających na kręgosłup. W związku z tym należy zmniejszyć prędkość biegu lub tymczasowo zamienić bieganie na chodzenie. W miarę poprawy dolegliwości można stopniowo wracać do intensywnego biegania.

Siłownia

Osobny artykuł: Rwa kulszowa, a siłownia
Podczas leczenia rwy kulszowej nie należy wykonywać ćwiczeń dodatkowo obciążających kręgosłup, czyli trzymania ciężaru w rękach lub na barkach siedząc lub stojąc. U części pacjentów w miarę ustępowania objawów i pod okiem doświadczonego specjalisty można stopniowo wracać do obciążania kręgosłupa.

Jazda na rowerze

Osobny artykuł: Rwa kulszowa, a rower

Jazda na rowerze może przynieść ulgę w rwie kulszowej. Zależy to jednak od mechanizmu powstawania bólu oraz od pozycji, w jakiej się siedzi.

Pływanie i ćwiczenia na basenie

Ćwiczenia na basenie często przynoszą ulgę, gdyż w wodzie ciało staje się lżejsze i obciążenie kręgosłupa zmniejsza się. U większości pacjentów najlepsze wyniki uzyskuje się w wodzie o temperaturze 29-34.4°C, gdyż ciepła woda rozluźnia napięte mięśnie, co zmniejsza ból i pomaga w rozciąganiu. Podczas pływania myśl o tym, w jakiej pozycji znajduje się Twój kręgosłup. Staraj się, aby była to pozycja, która przynosi ulgę.

Joga

Rwa kulszowa i joga

 

Uprawianie ćwiczeń jogi w rwie kulszowej powinno być uprzednio skonsultowane ze specjalistą. Niektóre z pozycji jogi mogą powodować wzmożony ból i są często przeciwwskazane, natomiast inne mogą w pewnych sytuacjach przynosić ulgę.

Tylko po dokładnym zbadaniu pacjenta można stwierdzić, które pozycje mogą być pomocne, a których należy unikać.