Jaki lekarz od kręgosłupa wie jak wyleczyć rwę kulszową? Wielu lekarzy przepisze leki przeciwzapalne, wielu chirurgów przeprowadzi operację, ale niewielu jest specjalistów, którzy szybko i skutecznie wyleczą rwę wykonując nowoczesne i skuteczne zastrzyki na rwę kulszową.

Rwa kulszowa – jaki lekarz?

Do jakiego lekarza z rwą kulszową?

Rwa kulszowa lub isjasz powoduje pleców oraz ból promieniujący do pośladka, uda, łydki i stopy, wzdłuż nerwu kulszowego. Przyczyną jest zapalenie i ucisk nerwu w kręgosłupie lędźwiowym przez przepuklinę kręgosłupa. Isjasz leczą różni specjaliści, a wybór konkretnego lekarza zależy od ciężkości objawów oraz jak bardzo chcemy skutecznie i szybko wyleczyć rwę kulszową. Łagodna nieleczona rwa kulszowa przechodzi sama w ciągu kilku tygodni, natomiast ciężka może trwać wiele lat i nie ustępować po zwykłych tabletkach i zastrzykach.

Lekka rwa kulszowa – jaki lekarz?

Lekarz rodzinny wprawdzie nie jest lekarzem od rwy kulszowej, ale udanie się do niego na początku choroby jest często dobrym wyborem. Isjasz zdarza się wielu ludziom, dlatego lekarze pierwszego kontaktu wiedzą jak leczyć rwę kulszową. W lekkim ataku rwy przepisane przez nich zastrzyki domięśniowe i tabletki pomagają złagodzić ból. Natomiast w cięższych przypadkach lekarz rodzinny wystawia skierowanie do specjalisty, którym najczęściej jest neurolog, a w bardzo ciężkich przypadkach neurochirurg. Dopiero specjalista może wystawić skierowanie na rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego. Droga od lekarza rodzinnego do uzyskania rezonansu z NFZ zajmuje wiele miesięcy, podczas których pacjent cierpi, często nie może pracować, spać, a czasem nawet chodzić. Dlatego wielu pacjentów decyduje się na prywatną diagnostykę i prywatne leczenie, które znacznie skraca czas cierpienia oraz przyspiesza powrót do pracy. Lekarz rodzinny może również zlecić rehabilitację i zabiegi fizykoterapeutyczne.

Rwa umiarkowana lub ciężka rwa kulszowa – jaki lekarz?

W umiarkowanej lub ciężkiej rwie tradycyjne leczenie może nie wystarczyć. Aby szybko wyleczyć rwę kulszową i nie dopuścić do powstania rwy przewlekłej należy wykonać zastrzyk nadtwardówkowy. Tą precyzyjną, nowoczesną i skuteczną blokadę kręgosłupa lędźwiowego wykonują jedynie nieliczni lekarze, gdyż jego podanie wymaga odpowiedniego doświadczenia i specjalnego sprzętu. Dobry lekarz od kręgosłupa może być różnej specjalizacji, a wyróżnia go umiejętność wykonywania zastrzyków do kręgosłupa pod kontrolą monitorującej pozycję igły fluoroskopii, która zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i skuteczność. Są wśród nich lekarze rehabilitacji medycznej, neurolodzy, anestezjolodzy, neurochirurdzy i ortopedzi. Dzięki odpowiedniemu leczeniu bezoperacyjnemu często przepuklina kręgosłupa może się wchłonąć .

Bardzo ciężka rwa kulszowa – jaki lekarz?

W najcięższych przypadkach, szczególnie tych, którym towarzyszy paraliż, niedowład lub zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca, należy udać się do lekarza, który przeprowadza operacje na rwę kulszową. Może to być neurochirurg lub ortopeda.

Jaki lekarz od rwy kulszowej przewlekłej?

W rwie kulszowej przewlekłej dochodzi do powikłań takich jak przykurcze mięśniowe, punkty spustowe, zwyrodnienia stawów i zmian w psychice. Lekarz rehabilitacji medycznej może zlecić odpowiednią rehabilitację, zabiegi fizykoterapii oraz fizjoterapię. Niektórzy z tych lekarzy wykonują precyzyjne przeciwzapalne blokady na rwę kulszową. Część z nich leczy punkty spustowe specjalnym zastrzykami. Wiedzą też jak bezpiecznie i skutecznie wykonywać zastrzyki do bolących stawów.

Rwa kulszowa – kiedy do szpitala

Ostre objawy alarmowe takie jak paraliż, drętwa noga (osłabienie czucia) lub zaburzenia w kontrolowaniu moczu i stolca świadczą o uszkodzeniu nerwu kulszowego. Jeżeli nagle pojawią się takie objawy należy szybko zgłosić się do szpitala.